NOC BIOLOGÓW to ogólnopolska akcja, w której biorą udział uniwersyteckie wydziały przyrodnicze z całej Polski, w tym także Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Idea spotkań narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w styczniu 2012 r.

 

     NOC BIOLOGÓW ma na celu przede wszystkim zaciekawić młodzież naukami przyrodniczymi, zaprezentować biologię w niekonwencjonalny sposób, przybliżyć skomplikowane zjawiska przez pokazanie ich z bliska. W programie zaplanowano wyjątkowo interesujące pokazy, inspirujące warsztaty, niezmiernie ciekawe laboratoria, a także wystawy, konkursy i inne ciekawostki – wszystko to, by przez tą jedną noc mogli poczuć się jak prawdziwi naukowcy.

     Biologia to świat przyrody ożywionej otaczający nas na co dzień i choćby z tego powodu warto go nieco poznać, zrozumieć oraz zaprzyjaźnić się z nim.

     W wycieczce wzięło udział 26 uczniów z naszego Gimnazjum i 19 uczniów ze Szkoły Podstawowej. Pod opieką pani Iwony Król, pani Marty Ostałowskiej, pani Edyty Zwolskiej - Koryś i pani Urszuli Skwarek pogłębiali wiedzę przyrodniczą.


Uczniowie wzięli udział w następujących warsztatach i laboratoriach:

Biotechnologia żywności. Czy wiesz co jesz?

     Świat mikroorganizmów towarzyszy człowiekowi przez całe jego życie, a mikroorganizmy możemy spotkać niemalże wszędzie. Podczas warsztatów organizowanych przez SKN "Bakcyl" uczniowie mogli sami sprawdzić czy warto myć owoce i ręce przed jedzeniem. Ponadto sami się przekonali czy żucie gumy zmniejsza ilość bakterii w buzi, jak również czy kupowane przez nas soki są w 100% naturalne.

Pachnący świat cząstek biologicznych.

     W ramach doświadczeń, które każdy uczeń mógł przeprowadzić samodzielnie, było można wykonać pachnące mydełko lub pachnącą kulę kąpielową a także rozpoznać rośliny wytwarzające olejki eteryczne.

Interesujący był również wykład:

Botaniczne rekordy.

     Zachwycające osiągnięcia świata flory. Olbrzymy i karły wśród kwiatów (raflezja, Welwitschia) i nasion (palma, storczyk), największe kwiatostany (puja), najbardziej imponujące liście pływające (wiktoria królewska), najdłuższe strąki (liana) i korzenie (figowiec), monstrualne drzewa (sekwoje, eukaliptusy, baobaby), najszybciej rosnące trawy (bambusy). Najoryginalniejsze kształty owoców (drzewo kiełbasiane i bochenkowe). Rośliny hałaśliwe (małpi gong, armatnia kula), biegające (pędy róży jerychońskiej), skaczące (fasola z Meksyku) i wiele innych niesamowitości, o tym wszystkim można było się dowiedzieć z wykładu.

I ty możesz zostać detektywem.

     W czasie doświadczeń uczniowie mogli wcielić się w małego (lub dużego) detektywa i dowiedzieć się między innymi w jaki sposób pobrać materiał genetyczny i przeprowadzić analizę DNA, wykryć ślady krwi, sprawdzić czy ktoś dotykał kartki oraz czy ktoś napluł do szklanki a także napisać i przeczytać niewidzialny list. Każdy otrzyma ZESTAW MŁODEGO DETEKTYWA.

Rośliny, które smakują, pachną i leczą.

     Rośliny pochodzące z pól i łąk mogą stanowić cenny materiał kosmetyczny oraz podstawę wielu oryginalnych potraw kulinarnych. Zawierają one w swoich komórkach związki biologicznie czynne, które oddziałują na organizm człowieka. Substancje aktywne znajdują się w kwiatach, liściach, kłączach, korzeniach czy owocach. Uczestnicy warsztatów mogli samodzielnie przeprowadzać organoleptyczną i makroskopową identyfikację surowców tkankowych, zapoznać się z ich właściwościami i możliwością wykorzystania w fitoterapii i kosmetologii naturalnej.

Uświadom sobie co kryje się w Twojej głowie.

  Warsztaty przygotowane przez członków Studenckiego Koła Naukowego Neurobiologów pozwoliły na zapoznanie się z budową mózgu człowieka. Uczestnicy mieli okazję rozwiązać kilka ciekawych zagadek.


     Uczniowie obejrzeli wystawę fotografii pt.”Barwy natury” przygotowaną przez członków Studenckiego Koła Fotografii Przyrodniczej UMCS. Zbiór pokazanych fotografii stanowił przekrój tematyki przyrodniczej, od zwierząt, przez grzyby i rośliny, po krajobrazy czy zaskakujące detale.

W sali ekspozycyjnej Muzeum Zoologicznego uczniowie obejrzeli okazy fauny bezkręgowej oraz kręgowce z całego świata. W holu przed Muzeum znajdowała się ekspozycja osteologiczna prezentująca szkielety kręgowców i ich fragmenty. Łącznie obie ekspozycje obejmowały ponad 2 tys. okazów naturalnych.

Relacja z NOCY BIOLOGÓW w TV LUBLIN, w której wystąpił uczeń klasy III gimnazjum Patryk Popiołek.

 


http://lublin.tvp.pl/18375888/noc-biologow-ogolnopolska-akcja